جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یکی از جراحی هایی است که اغلب افراد بخصوص خانم ها اقدام به انجام آن می کنند. برای انجام جراحی شکم راه های بسیاری وجود دارد که یکی از موثرترین روش هایی که انجام می گیرد جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی است.

از این روش معمولا برای از بین بردن چربی های اطراف شکم و پهلو و همچنین برای از بین بردن پوست های چروک و افتاده استفاده می شود.

در روش های دیگر جراحی زیبایی شکم معمولا بعد از عمل پوست فرد دچار چین و چروک های بسیاری می شود. در این روش سعی بر آن است که از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری شود و با جراحی ابدومینوپلاستی شکم را صاف می نمایند و دیگر چین و چروکی بعد از عمل مشاهده نخواهد شد.

این نوع جراحی معمولا برای افرادی مناسب است که دارای چربی های بسیاری هستند و نمی توانند به کمک لیپوماتیک این چربی ها را از بین ببرند.برخی از افراد نیز که نمی توانند ورزش کنند و یا اینکه با ورزش لاغر نشده اند می توانند از این روش استفاده کنند.

همچنین خانم هایی که زایمان های متعدد داشته اند و به همین دلیل دچار افتادگی شکم شده اند به کمک جراحی زیبایی شکم به روش ابدومینوپلاستی می توانند شکمشان را صاف کنند.

جراحی شکمابدومینوپلاستی چیست ؟

ابدومینوپلاستی یکی از روش های جراحی شکم است که باعث سفت کردن، تغییر شکل و بازگرداندن شکم به حالت اولیه می شود.

جراحی شکم (ابدومینوپلاستی ) از مهم ترین جراحی های ترمیمی در دنیا است که می تواند باعث  تغییر شکل و فرم شکم و  اندام شما بشود ، بعد از این جراحی شکم شما لاغرتر، مسطح تر ( صاف تر)، سفت تر( بدون شلی و افتادگی) و بدون هرگونه خطوط استریا (خطوطی که در اثر کشیده شدن پوست بر روی آن ایجاد می شود) خواهد بود .این جراحی به طور مستقیم عوامل ایجاد کننده نافرمی و بدفرمی شکم را از بین خواهد برد .

 • پوست اضافه
 • چربی اضافه
 • عضلات شکمی شل شده

عواملی هستند که فرم کلی شکم را به هم ریخته و ظاهر فرد را چاق و نا فرم خواهد کرد .

ابدومینوپلاستی روشی است که در آن با برش پوست و چربی های اضافه ، شکم را تخت و صاف می کنند . هرچند که در نهایت اسکار باقی مانده در زیر شکم دیده خواهد شد ، اما با توجه به زیبایی اندام بعد از این جراحی ، وجود یک خط برش بسیار نازک بی اهمیت خواهد بود .

ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که شکم بزرگ و آویزانی دارند و روش هایی مانند رژیم غذایی و یا ورزش های سنگین تاثیری در فرم شکم آن ها ندارد ، در واقع افتادگی شکم در این افراد به قدری زیاد است که پوست قدرت لیفت آن را ندارد .

با مراجعه به متخصص جراحی خواهید دریافت که این جراحی برای شما مناسب است یا خیر ، شاید روش های دیگر برای شما توصیه شود .

ابدومینوپلاستی کوچک یا مینی ابدومینوپلاستی

همانطور که بیان شد این روش به شکاف پوست و برداشتن لایه های چربی نیاز دارد ، در ابدومینوپلاستی کامل نیاز است تا جای ناف مجددا در نظر گرفته شود و برش های شکم تا نزدیکی پهلو ها خواهد بود ، اما در روش مینی ابدومینوپلاستی نیاز به ایجاد برش بسیار کوچک در زیر شکم است و جای ناف تغییری نخواهد کرد ، این جراحی برای افرادی مناسب است که تنها مقداری افتادگی دارند و یا اینکه شکم آنها حجم بالایی ندارد .

 

نحوه ی انجام جراحی ابدومینوپلاستی

در این جراحی پزشک با ایجاد برش هایی در ناحیه ی شکم و برداشتن چربی های اضافی، شکم را صاف می کند و در آخر پوست شکم را می کشد و در زیر شکم بخیه می زند.با اینکار افتادگی زیر شکم بیمار به طور کلی از بین رفته و شکم وی صاف خواهد شد.جراح برای ایجاد یک شکم صاف نیاز دارد تا برش های عمیقی به شکم وارد نماید ، معمولا برش ها از زیر شکم (بالای ناحیه تناسلی) تا کناره ی پهلو ها زده خواهند شد ، میزان چربی برداشته و یا پوست برش خورده به حجم و سایز شکم قبل از عمل بستگی دارد.

 

مدت زمان این جراحی با توجه به وضعیت عضلات شکم و میزان چربی ممکن است بین ۳ الی ۵ ساعت طول بکشد.البته عوامل دیگری نیز در این مدت زمان تاثیر گذارند مانند:

 • توقع بیمار
 • سلامت عمومی
 • سیگار
 • و…

انواع جراحی ابدومینوپلاستی

 • مینی ابدومینوپلاستی

در این جراحی که یک جراحی راحت و کوچک است برش هایی کوچک در ناحیه ی شکم ایجاد خواهد شد و حدودا ۲ ساعت طول می کشد.این نوع جراحی برای بیمارانی مناسب است که مشکل پوستی و چربی اضافی آن ها در پایین شکم است.

 • ابدومینوپلاستی کامل

در این نوع جراحی برشی در زیر شکم از یک پهلو تا پهلوی دیگر است و معمولا برای افرادی به کار می رود که نیاز به حداکثر ترمیم دارند.همچنین در این نوع جراحی برش دور ناف ایجاد خواهد شد.بعد از عمل نیز لوله ای در محل جراحی خواهد بود که جهت خروج ترشحات است.

 • ابدومینوپلاستی گرداگرد

این نوع جراحی شکم یکی ازجراحی های وسیعی است که ممکن است تا دو مرحله نیز ادامه یابد.برش هایی که در این نوع جراحی انجام می شود به ناحیه ی پشت نیز امتداد می یابد و بیمار به دو صورت ممکن بر روی تخت قرار خواهد گرفت.ابتدا به شکم و سپس به پشت.

بعد از انجام جراحی های ابدومینوپلاستی نیاز است که مراقبت های لازم بعد از عمل صورت گیرد تا بتوان در کمترین زمان به بهبودی کامل دست یافت.

 

نکاتی در رابطه با ابدومینوپلاستی (جراحی شکم)

 • ابدومینوپلاستی یک جراحی برای کاهش وزن نیست.

این جراحی برای برداشتن چربی و پوست اضافی در این ناحیه است ،کاهش وزنی که در اثر برداشتن توده چربی اضافی شکم اتفاق می افتد، معمولا به کم تر از ۱۰ پوند ( ۴٫۵ کیلوگرم) می رسد بنابراین این روش بیشتر کاهش سایز را در پی خواهد داشت و چاقی سایر نقاط را به هیچ عنوان بر طرف نخواهد کرد .

 

 • بارداری بعد از جراحی ایدومینوپلاستی

بعد از جراحی شکم میتوان باردار شد ، این جراحی مانعی برای افرادی که قصد باردار شدن در آینده را دارد، ایجاد نخواهد کرد  و حتی هیچ اثرسویی بر بارداری آنها و رشد جنین شان نخواهد داشت. اما آنچه که در این میان حائز اهمیت است، آن است که بیماران باید بدانند که بارداری می تواند ظاهر شکم آنها را دوباره دستخوش تغییرات نامطلوب کند.

 

 • مصرف سیگار و آبدومینوپلاستی

توصیه می شود قبل از این جراحی مصرف سیگار را ترک نمایید ،زیرا سیگار عوارض جدی  را برای این جراحی در پی خواهد داشت .  افراد سیگاری لازم است که حداقل ۱۵ روز قبل از انجام عمل ؛ سیگار خود را کنار گذاشته و در طول دوره نقاهت خود نیز از مصرف سیگار پرهیز کنند.

مزایای ابدومینوپلاستی

اخیرا عمل جراحی زیبایی در بین افراد از استقبال زیادی برخوردار شده است به طوری که از بین هر دو نفر یک نفر یک عمل جراحی یا زیبایی را انجام داده است. یکی از جراحی های پرطرفدار در بین افراد به خصوص جوانان ، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی می باشد به طوری که این عمل مناسب افرادی است که چاقی کمی در اطراف شکم  داشته باشند و با رژیم غذایی استاندارد و ورزش های شکمی برطرف نشود این عمل بسیار مفید بوده و نتایج عالی را برای متقاضی به همراه می آورد.

اغلب اوقات افراد به طور ناگهانی دچار کاهش وزن می شوند و در ناحیه شکم پوست زائد و اضافی می آورد. به منظور کاهش و رفع این عارضه بهتر است که عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم که کاندیدای ابدومینوپلاستی و مزایای ابدومینوپلاستی را ذکر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 3 =